קבוצת מפרש

קבוצת מפרש היא קבוצה שיתופית, אינטימית ועצמאית בחיפה. אנחנו מנהלים אורח חיינו השיתופי-סוציאליסטי וכן חברים במעגל הקבוצות והקהילות השיתופיות משנת 2006 כשייסדנו את הקבוצה בשכונת קריית שלום שבדרום תל אביב לאחר שהחלטנו לאחד כוחות בין שני גרעיני נח"ל – אחד שלהצופים ואחד של בינ"ה לקבוצה שיתופית אחת. 
בשנים האחרונות אנחנו עוברים בהדרגה לשכונת קריית שפרינצק בחיפה. בקבוצה חברות שמונה משפחות – 16 מבוגרים ועשרה ילדים (בינתיים) בהמשך הצטרפו עוד חברים, בוגרי גרעיני נח"ל נוספים, בני ובנות זוג ועוד. 

במהלך השנה הראשונה שלנו כקבוצה, התקבצנו בשכונת קריית שלום והפכנו לקבוצה השיתופית העצמאית היחידה בתל אביב וב-1 בספטמבר 2007  פתחנו את "הקופה שיתופית" שבאמצעותה אנחנו מקיימים את כלכלתנו המשותפת בגישת "כל אחד נותן על פי יכולתו ומקבל על פי צרכיו" כאשר הרעיונות המרכזיים שמנחים אותנו הם שוויון, ביטחון כלכלי והגשמה אישית וקבוצתית.

ב-2014 החלטנו על מעבר עתידי משותף לחיפה ומיסוד הקבוצה כקיבוץ עירוני. לשם כך, רכשנו בדצמבר 2016 מגרש עליו אנו מתעתדים לבנות את מגורי הקבע שלנו.
בינתיים, עד לבניית הבניין הקיבוצי, רובנו גרים בדירות שכורות באותו בניין בשכונת קריית שפרינצק בחיפה בה גם נבנה את ביתנו. חלקנו עדיין גרים בתל אביב.

אנחנו מנהלים אורח חיים שיתופי-סוציאליסטי במסגרת קבוצה אינטימית, שבא לידי ביטוי, בין היתר, במפגש שבועי שמוקדש ללימוד משותף, שיחות על יחסים בין-אישיים וקבלת החלטות, יש לנו גם ארוחות משותפות, קבלות שבת וסופ"שים משותפים מחוץ לבית.

אנחנו עוסקים במגוון תחומים: חינוך, מחקר, פסיכולוגיה, תכנון עירוני, ניהול, מוזיקה, היי-טק ועוד.
התנהלותנו היומיומית מבוססת על רעיון הקבוצה האינטימית במסגרתו אנחנו שמים דגש על יחסינו הבין-אישיים במטרה להוביל את חיינו וצעדינו כפרטים וקבוצה מתוך שיחה, סולידריות ואהבה ולא באמצעות עמידה בסעיפי תקנון.

אנחנו רואים חשיבות בפעילות חברתית משמעותית בזירות שונות בחברה הישראלית ופעילים בארגון העובדים כוח לעובדים, בחוג הפוליטי-רעיוני יסו"ד, בתנועת עומדים ביחד, במפלגות מרצ ומפלגת העבודה ובמעגל הקבוצות. יש בעינינו חשיבות ביצירת קשר עם הקהילה הרחבה דרך התארגנויות שכונתיות ופעילויות מקומיות ואנו רוקמים בשנים האחרונות את יחסינו עם הקהילה הסובבת אותנו בחיפה.