חלופת מגורים חדשה בישראל

המרכז לדיור קואופרטיבי הוקם ע"י מעגל הקבוצות בכדי למנף את הידע והניסיון המצטבר בתחם הבניה העצמית לקהילות, להקמת ענף הדיור הקואופרטיבי בישראל.

אם אתם קהילה ממוסדת שכבר שנים גרה בשכירות לא יציבה בבתים סמוכים, חבורה של משפחות וחברים שמפנטזים על בניין משותף או נשים וגברים לקראת גיל פרישה שמעוניינים להזדקן בקהילה עירונית ולא בדיור מוגן צרו איתנו קשר וביחד נצליח להפוך את החלום הזה למציאות

פרויקטים מובילים

כל  סוגי הקואופרטיבים מבוססים על יוזמה והובלה משותפת של קהילה המעוניינת לתת מענה לצרכים שלה. כאשר מגיעים לנושא הדיור  לרוב הקהילות אין את הידע, הכלים והניסון לבנות או לרכוש לעצמן מרחב מגורים משותף.

מה אנחנו מציעים:

  1. תהליך – המסע הקבוצתי מהרעיון עד להגשמתו בפועל הוא לב העניין. נדרש שילוב בין תהליך קבוצתי המתמקד ביחסים, בחזון והסכמות לבין מהלכים פרקטיים-מקצועיים בתחום ההתאגדות והנדל"ן. אנחנו מציעים בנייה וליווי של התהליך מהרעיון ועד האכלוס, תוך שילוב רגיש ואפקטיבי בין אלמנטים חברתיים ופרקטיים.
  1. התאגדות – על מנת לרכוש\לבנות בניין קהילתי נדרש לעגן משפטית את ההסכמות הקבוצתיות. אנחנו מציעים ליווי בבניית ההסכמות הקבוצתיות, ובחינת חלופות התאגדות תוך התייחסות לסוגיות מיסוי, עלויות וניהול שותף. ניסוח וחתימה על ההסכמים ע"י עו"ד המתמחה בנושא ומאמין ברעיון.
  1. מימון – אין לנו כאן קסם מיוחד, בנייה\רכישת דירות במדינת ישראל היא דבר יקר מדיי לזכות בסיסית כמו מגורים. למרות זאת, יש לנו את הכלים והניסיון בבניה של מנגנונים לערבות ועזרה הדדית בין חברות הקהילה וגיוס משקיעים, על מנת שאף חבר קבוצה לא יישאר מאחור בגלל מחסור בהון העצמי.
  1. קהילה – בכדי להצליח צריך שותפות לדרך. מוזמנות להצטרף לפורום של קהילות שבתהליכי התגבשות ובניה של דיור קהילתי קואופרטיבי. אנחנו מארגנים סיורים, מפגשים והרצאות, ומעודדים חיבורים לעזרה הדדית ובחינה של חיבור לפרויקט דיור משותף. 
  1. מימוש – הקמה\רכישה של בניין קהילתי זה גם הרבה תכלס: לבחור מסלול מתאים לקבוצה, לאתר הזדמנות נדלנית אטרקטיבית, להתקשר עם בעלי מקצוע, לסנכרן בין כל הגורמים וכו'. גם כאן אתם לא לבד אנחנו מציעים מענה מקצועי שכולל, איתור הזדמנויות נדל"ן, בדיקת התכנות, כתיבת מפרטי שירות וביצוע תהליכי התמחרות, חיבור לבעלי מקצוע עם ניסיון בעבודה עם קבוצות, קשרים עם רשויות מקומיות, משקיעי אימפקט ועוד. 

איך מתחילים?

דבר ראשון דברו איתנו, תרימו טלפון, תשלחו הודעה (ווטצאפ / מייל ) או השאירו פרטים ונחזור אליכם.  נדבר, נבין במה מדובר וניתן לכם הכוונה ראשונית. (אלעד הראל: 054-6344521 |  Elad.Harel@gmail.com )

בשלב השני אנחנו מגיעים לפגישה עם הקבוצה\קהילה\ גרעין מייסד. נעשה היכרות , נתאר את העקרונות והיתרונות של הדיור הקואופרטיבי , נפרוט איך נראה תהליך להקמת קואופרטיב ונקיים שיחה על איך מתאים לכם להמשיך מכאן.

השלב השלישי הוא אבחון ובניית תהליך מותאם אישית. את השלב הזה אנו מציעים בתשלום והוא כולל מפגשים, שיחות והתכתבויות שבסופם  אתם יוצאים עם חוברת דיגיטלית וכלי דינמי לניהול תהליך מוצלח להקמת קואופרטיב דיור.

אחרי שאתם ואנחנו יודעים איזה תהליך אתם צריכים לעבור ומה השלב הבא, נוכל לחשוב ביחד איזו תמיכה אתם צריכים בדרך: מעזרה או שירות נקודתי בשלבים מסוימים עד ליווי צמוד לכל התהליך (חברתי ומקצועי). חשוב להדגיש שאנחנו מלכ"ר. אנחנו כאן בשביל החלום המשותף של דיוק קהילתי-קואופרטיבי בישראל! הכסף שאנחנו גובים על הליווי והשירותים הוא לצורך מימון הפעילות.

למה כדאי לכם לעבוד איתנו ?

שילוב של ידע, ניסיון ותפיסת עולם. למעגל הקבוצות ניסיון של יותר מ-20 שנה בליווי ובניית קהילות. ארבע מהקהילות החברות בארגון כבר בנו בהצלחה מתחמי דיור קהילתיים (כ-50 יחידות דיור סה"כ). כעת אנו מעוניינים להשתמש בידע ובניסיון המצטבר בתחם הבניה העצמית לקהילות בכדי להקים את ענף הדיור הקואופרטיבי בישראל.

את המרכז לדיור קואופרטיבי מוביל אלעד הראל, חבר קבוצת מפרש וחלק מצוות הקמת הקואופרטיב  של הקבוצה בחיפה, המתאכלס בימים אלו. מתכנן ערים, בוגר הטכניון בהצטיינות ממסלול הצוערים לאסטרטגיה ותכנון אורבני ובעל ניסיון עשיר בתכנון וליווי תהליכי ביצוע במגזר הציבורי. בין היתר ניהל את מחלקת תכנון העיר בעיריית עכו ועבד כמתכנן בכיר בחברת מודוס המתמחה בתכנון חברתי ושיתוף ציבור.

קואופרטיב הדיור של קבוצת מפרש בכתבתה של גילי מלניצקי | כאן 11 חדשות הערב 5.2.2023